22 | 04 | 2019

„Ratujemy i Uczymy Ratować", czyli o wielkiej ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej w PZSP w Olszance

16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji co roku w połowie października Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizuje akcję bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez największą ilość osób. Nasza szkoła – PZSP w Olszance od wielu lat bierze udział w tej akcji i nie mogło być inaczej  i  w tym roku.  Przedsięwzięcie  trwało pół godziny i miała na celu rozpropagowanie wiedzy na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz nauczenie poprawnego wykonywania elementów resuscytacji: 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechów ratowniczych.

W słoneczny  jesienny wtorek w  hali sportowej  PZSP w Olszance w Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum pod przewodnictwem pań: Beaty Lemiszki, Anny Machowskiej i Wioletty Perkowskiej,  uczestniczyli po raz kolejny w próbie pobicia rekordu z 2013 r. w resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób, na jak największej ilości fantomów.  W Olszance wzięło  udział ponad  dwieście osób: uczniów i nauczycieli.  Akcja bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej została zorganizowana w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować", który jest prowadzony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy nieprzerwanie od 2006 roku. Polega on na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami. Służy to również kształtowaniu właściwych nawyków. Pierwsza pomoc staje się dla najmłodszych czymś naturalnym, a jej udzielenie nie budzi obaw. Jak przekonują organizatorzy akcji, podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalności. Niestety obecnie tylko w trakcie, co piątego poza szpitalnego nagłego zatrzymania krążenia, podejmowana jest resuscytacja. Dlatego takie akcje są bardzo potrzebne.

Ogromnie cieszymy się, że w naszej szkole, w ramach Programu „Ratujemy i Uczymy Ratować” uczymy już od najmłodszych lat, jak ratować ludzkie życie. Umiejętność ta jest niezwykle potrzebna i ważna w życiu każdego człowieka.  Jesteśmy dumni, iż mogliśmy kolejny raz  przystąpić do tego szlachetnego  przedsięwzięcia i również przyczynić się do pobicia rekordu Guinessa w resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. Za rok też się przyłączymy!

Tekst opracowała Joanna Sowierszenko

Foto Agata Kasprzycka i Julia Rosińska